Pel mel o přírodě z posledního týdne února 2020 v ČRo

Jan Příborský:

Milí přátelé přírody!
Zachytil jsem zajímavé rozhlasové příspěvky pořadu Příroda, které stojí za to si je
poslechnout:
O měsíc dřív se ze svých zimovišť na jih Čech vrátily husy divoké. ochlazení jim nevadí“

Hodně věcí o slavících stále nevím,“  říká znalec slavíků Pavel Kverek. Za 40 let bádání okroužkoval tisíce ptáků“

Puštík bělavý – opravdu skvělý pořad se zvuky ptačího druhu, který žije pouze na Šumavě.
Jde o Apple podcasty, ale v Mozille Firefox se mi je podařilo normálně zobrazit a spustit – na stránce vyhledejtě odkah Přehrát.

 

Miloš také zachytil:

Meteor 29. února 2020

Proč nevíme, kde přezimují jiřičky?

Jiřička obecná

Ptákem roku 2020 vyhlásila Česká společnost ornitologická jiřičku. Ta je podobná vlaštovce a naši předkové je mezi sebou ani nerozlišovali. Svědčí o tom pranostiky, které jsou často shodné.

Přestože jiřičky žijí v blízkosti člověka velmi dlouho, dodnes nevíme, kde přesně v Africe přezimují. Z milionu okroužkovaných evropských ptáků se v Africe našlo jen 20. Pomůže metoda zjišťující radioaktivní stopu v peří? Nebo nová generace čipů s GPS signálem? Nad tím uvažoval Zdeněk Vermouzek, ředitel z České společnosti ornitologické.

Jak si medvědi během zimního spánku udržují svaly? (26:14)

Medvěd hnědý

Zimní spánek medvědů by se neměl nazývat hibernací, protože teplota těla poklesne jen o několik stupňů. Mnohem zajímavější je, že medvěd za celou zimu nevstává, nehýbe se, a přesto se na jaře probudí v dobré kondici.

Na rozdíl třeba od astronautů, kteří po půlročním pobytu ve vesmíru dočasně využívají invalidní vozík, dokáže medvěd bez problémů běhat. Co se děje v jeho svalech, že neztrácejí na síle? Pomohlo by takové zjištění třeba lidem dlouhodobě upoutaným na lůžku? To popsal biolog prof. Jaroslav Petr.

Toxické zbraně termitů (35:45)

Královna, voják a dělník termita natalského – tři základní kasty, na nichž stojí chod kolonie termitů

Dříve se termitům říkalo „všekazi“, což je velmi nelichotivé označení. Bývali považováni za samostatný řád hmyzu, ale dnes se řadí mezi šváby. S mravenci mají možná podobný vzhled, ale jinak jsou od sebe velmi vzdálení. A hlavně jsou společenští.

Jejich vzájemná spolupráce a rozdělení práce v termitiště, jsou obdivuhodné. Proto se dostali do knihy nakladatelství Academia Hmyzí rodiny a státy, ze které nám čtou Miloň Čepelka a autor prof. Jan Ždárek. Víte například, jaké zbraně termiti využívají?