INSPO 2019

Už tuto sobotu 30. března se sejde v Kongresovém paláci v Praze na Pankráci konference INSPO (začátek od 10:00 hod. registrace od 8:00 – konec většinou do cca 16 hodin – pro přihlášené). Z pohledu Zvukových cest jsme se dozvěděli, že na Inspu bude prezenttovat své aktivity i Botanická zahrada hlavního města Prahy:

Botanická zahrada Praha připravuje zvláštní programy pro osoby se speciálními potřebami, z nichž část představí i na blížící se konferenci INSPO.

Představí zde mimo jiné čichové pexeso, ve kterém si návštěvníci vyzkouší, zda dokáží správně rozpoznat vůni známých květin jako jsou jasmín či růže. Kromě toho si budou moci přivonět i k dalším květinám, z nichž mnohé možná znají, ale jejich vůně je může překvapit. Přesvědčí se tak třeba o tom, že listy různých druhů muškátů po čichu připomínají citrusové plody. Velkou atrakcí pak jistě bude největší semeno na světě, které patří palmě Lodoicea maldivica a může vážit více než 17 kilogramů.

Neobvyklý tvar mají však i mnohé jiné přírodniny, od šišek až masožravé květiny. Vybíráme zajímavé rostliny či přírodniny, které mohou návštěvníkům se speciálními potřebami pomoci v poznání rostlinné bohatosti a okolního světa. Snažíme se jim zprostředkovat přímý kontakt s rostlinou, abychom se vyhnuli pouhému povídání o rostlině bez zapojení dalších vjemů,vysvětluje Eva Novozámská, metodička pro vzdělávání v Botanické zahradě hlavního města Prahy.

Návštěvníci konference INSPO se tak budou moct života květin doslova dotknout a pochopit, čím je každá z nich jedinečná. Rostliny mají samozřejmě pozitivní vliv na všechny lidi. Díky našim aktivitám proto nabízíme tyto zážitky i návštěvníkům se zrakovým či jiným postižením, uzavírá Novozámská.

Zdroj: Poslepu – Radek Pavlíček

Na konferenci je v tuto chvíli (pondělí 25. 3. 2019 večer) stále ještě možnost se registrovat – o registraci, registrační formulář.

Celý program konference INSPO 2019 najdete zde.